26 lut 2015

Diety Białkowe


Dzisiaj chciałaby wam trochę opowiedzieć o dietach białkowych , które odkąd pamiętam są bardzo popularne, a ostatnio mam wrażenie, że coraz bardziej.

Zasady i zalety diet białkowych.
W dietach białkowych nie kontroluje się ilości spożywanych kalorii. Białko jest bardzo sycące i niskokaloryczne i możliwe jest jedzenie aż do momentu sytości. Poza tym stan ketozy prowadzi do hamowania apetytu. Duży spadek wagi jest dodatkowym atutem diet białkowych.W pierwszych fazach diety jest to jednak głównie woda, którą organizm traci wraz z pozyskiwaniem energii z zapasów glikogenu. Po pewnym czasie poprawia się również samopoczucie. Dieta białkowa sprzyja również budowaniu masy mięśniowej poprzez zwiększenie podaży białka. Należy jednak zachować rozwagę przy spożywaniu białka oraz przy jednoczesnym sięganiu po odżywki białkowe, dieta powinna być zbilansowana.


Wady diet białkowych.

Ludzie, zafascynowani niespodziewanymi efektami diety białkowej, nie martwią się o ewentualne wystąpienie ?działań niepożądanych? p. Tymczasem jest on na cenzurowanym u większości dietetyków. Przyglądając się wadom diety białkowej, łatwo można zauważyć, że ceną, jaką można zapłacić za odchudzanie w bardzo szybkim tempie, jest przede wszystkim zdrowie. 
Obciążenie nerek. To jedyna poważna wada diety białkowej. Nie powinny więc sięgać po nie osoby, które mają problemy z nerkami. Brak węglowodanów w diecie wpływa negatywnie na pracę mózgu, który czerpie energię dzięki glukozie. Długotrwały stan ketozy jest szkodliwy dla organizmu.
Jeśli chodzi o układ krążenia - badania wska­zu­ją, że krót­ko­trwa­ła ku­ra­cja pro­te­ino­wa może zmniej­szać poziom cho­le­ste­ro­lu we krwi ogó­łem i wpły­wać na zwięk­sze­nie frak­cji cho­le­ste­ro­lu HDL, to jed­nak duże ba­da­nie na gru­pie Szwe­dek pu­bli­ko­wa­ne w Bri­tish Me­di­cal Jo­ur­nal wska­zu­je, że ob­ni­że­nie po­da­ży węglowodanów i zwięk­sze­nie ilo­ści biał­ka w die­cie pod­wyż­sza ry­zy­ko cho­rób serca i ukła­du krą­że­nia.




Dieta Dukana


Dieta proteinowa zyskuje ostatnio ogromną popularność. Jej twórcą jest francuski dietetyk Pierre Dukan. Jest to dieta wysokobiałkowa, która w założeniu ma polegać nie na głodzeniu się, a na wprowadzeniu do jadłospisu jak największej ilości białka. Dieta protal składa się z czterech, następujących po sobie etapów, które różnią się rodzajem produktów, jakie można spożywać podczas ich trwania. Aby osiągnąć pożądane efekty można najadać się do syta, należy natomiast ściśle przestrzegać zaleceń poszczególnych etapów i nie zmieniać ich kolejności.

1 faza – uderzeniowa 
jest najbardziej restrykcyjna. Długość tego etapu zależy od tego, jaka jest waga wyjściowa osoby odchudzającej się. By zrzucić do 5 
kilogramów, wystarczy jeden dzień fazy uderzeniowej. Przy 10 kilogramach nadwagi faza I powinna trwać 3 dni, a przy nadawdze 10-20 kg potrzeba 5 dni uderzeniówki. Żeby schudnąć powyżej 20 kg, faza uderzeniowa powinna potrwać 7 dni, maksymalnie 10. W tym ostatnim przypadku najlepiej odchudzać się pod kontrolą lekarza
W czasie 1 fazy diety je się wyłącznie produkty białkowe, o minimalnej zawartości tłuszczu i weglowodanów – bez ograniczeń, o dowolnej porze. 
Zalecane są: 
- mięso z piersi kurczaka lub indyka,
- chuda cielęcina, polędwica i rostbef wołowy, konina, wątroba cielęca i wołowa, wątróbki drobiowe, 
- ryby (sardynka, makrela, tuńczyk, łosoś, sola, dorsz, pstrąg, miętus) i owoce morza,
- jaja kurze, 
- chudy nabiał (jogurt, twaróg, mleko świeże naturalne lub aromatyzowane wanilią serki homogenizowane), 
- cebula, korniszony, cytryny, 
- musztarda bez cukru, 
- koncentrat pomidorowy,
- słodziki. 
Twórca diety zaleca 1,5 litra napojów dziennie, w tym woda niskozmineralizowana, kawa, herbata, napoje light, np. cola.
W tej fazie należy też jeść 1-2 lyżki otrąb owsianych z domieszką otrąb pszennych. Można je dodawać, np. do jogurtu.
Trzeba natomiast unikać: 
- wieprzowiny, tłustych mięs i wędlin (gęsi, kaczki), dziczyzny, 
- cukru i słodyczy, 
- pieczywa, kasz, ryżu, makaronów, 
- ziemniaków, 
- warzyw i owoców, 
- keczupu, 
- oleju, oliwy, masła i miękkiej margaryny.
Faza II – naprzemienna (równomiernej utraty wagi) 

jest mniej rygorystyczna, bo menu można wzbogacić w warzywa. Przez 5 dni je się naprzemiennie warzywa i produkty białkowe, a przez kolejne 5 dni tylko produkty białkowe. Etap ten trwa aż do osiągniecia pożądanej wagi. Można też zastosować inny system: naprzemiennie jeden dzień warzywa i produkty białkowe i jeden dzień same produkty białkowe

W tej fazie wskazane są produkty zalecane w I fazie, a oprócz tego do jadłospisu włącza się: 
- pomidory, sałatę, kalafior, ogórki, brokuły, kapustę, szpinak, cukinię, fasolkę szparagową, cebulę, por, seler, szparagi, niewielkie ilości marchewki oraz buraki. Dozwolony jest także ocet, którego można użyć do przygotowania sosu vinegret.
Trzeba unikać produktów przeciwwskazanych w I fazie, a także: 
- ryżu, ziemniaków, warzyw strączkowych, kukurydzy i awokado.
Na tym etapie należy nadal pić 1,5 litra płynów, jeść 2 łyżki otrąb owsianych i 1 łyżkę pszennych.
Faza III – utrwalania

Na tę fazę przechodzi się po osiągnięciu zamierzonego celu. Na każdy utracony kilogram potrzeba ok. 10 dni utrwalania. Czyli po schudnięciu 10 kilogramów, trzeba pozostawać na diecie 100 dni. W tym etapie stopniowo wzbogaca się menu. Oprócz produktów wskazanych w II fazie, zalecane są: 
- 2 kromki pełnoziarnistego chleba, 
- 40 g żółtego sera (2 plasterki) dziennie, 
- porcja (miseczka) owoców dziennie, np. jabłko, pomarańcza, miseczka truskawek, malin, jagód, borówek, 
- szklanka ugotowanego makaronu razowego, brązowego ryżu, kuskusu lub soczewicy 
2 razy w tygodniu
- porcja 150 g udźca jagnięcego lub wieprzowiny - raz w tygodniu.
Dwa razy w tygodniu można pozwolić sobie na królewską ucztę, czyli dowolny niedietetyczny posiłek z przystawkami i deserem. 
Raz w tygodniu stosuje się ścisłą dietę proteinową, je się tylko produkty zalecane w fazie I uderzeniowej.
W tej fazie trzeba unikać owoców suszonych, bananów i czereśni.
Faza IV – ostateczna stabilizacja

to plan, który należy stosować przez całe życie. 

Należy jeść regularnie małe posiłki.
Nie przesadzać z cukrem i słodyczami.
Unikać produktów z białej mąki, alkoholu i tłuszczu. 
Bez ograniczeń należy jeść warzywa, wybierać chudy nabiał i mięso. 
Raz w tygodniu trzeba stosować ścisły post proteinowy jedząc wyłącznie produkty zalecane w I fazie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz